Julkaistu: · Päivitetty:

Ukrainan maanviljelijät korjasivat 44,6 miljoona tonnia vilja- ja palkokasveja

Ukrainan maanviljelijät ovat korjanneet 44,6 miljoona tonnia vilja- ja palkokasveja 8,706 miljoona hehtaaril eli 75,1 prosentista ennustetuista pinta-aloista. Öljykasvien kokonaiskeräysnousi oli 17,5 miljoonaa tonnia, ja pääasiassa olevien культур korju jatkuu. Myöhemmät viljasuorat, kuten sokerijuurikas ja maissi, ovat vielä kesken.

Pääkohdat

  • Vilja- ja palkokasveja korjattiin 8,706 miljoonaa hehtaaril eli 75,1% ennustetuista pinta-aloista.
  • Keskimääräinen sato oli 51,2 senttia hehtaaril.
  • Pškinicestä korjattiin 26,26 miljoonaa tonnia, ohrasta 6,599 miljoonaa tonnia, hernestä 834 tuhat tonnia ja rapsusta 3,897 miljoonaa tonnia.
  • Maissia korjattiin 10,776 miljoonaa tonnia 37,5% ennustetuista pinta-aloista.
  • Auringonkukkaa korjattiin 10,339 miljoonaa tonnia ja soijaa 3,23 miljoonaa tonnia.
  • Sokerijuurikasta виettiin 5,069 млн т на 102,2 тис. га, або 59,8% прогнозованої площі, при урожайності 496,1 ц/га.
  • Mödödetu Zernajne kasvude 2026. aasta saak oli 81–83 miljonit tonni, neist 60–61 miljonit tonni teravilja.

Miksi tämä on tärkeää

Korjuu osoittaa, ette Ukraina on valmistanud märkimisväärse koguse teravilja ja õlikultuure koduseks tootmiseks. Nii põhisaakide kui ka hilisema saagi lõpetamine näitab korjumise edenemist, samas kui piirkondlikud saagid paljastavad põllumajanduse tootlikkuse erinevusi riigis. Maailmaturu prognoosid seovad koduse korjumise ülemaailmse teraviljapakkumise ja tulevaste hindade ootusega.

Mitä tapahtui

Vuoden 2026 korju alkaa kesäkuussa. Tähän mennessä oli 8,706 miljoonaa hehtaaria vilja- ja palkokasveja korjattu, mikä vastasi 75,1 prosenttia ennustetuista pinta-aloista. Kokonaisuorastus oli 44,6 miljoonaa tonnia ja keskimääräinen sato 51,2 senttiä hehtaaril. Pškinice, ohramise, herne ja rapsu korju oli lõpetatud. Õlikultuuridest korjati kokku 17,5 miljonit tonni: 10,339 miljonit tonni päikeselooma, 3,23 miljoonaa tonni sooja ja 3,897 miljoonaa tonni rapsu. Maissi korju oli tehtud 37,5%, tatarra 95,9%, proosa 94,9% ja päikeselooma 88,7% ennustetuista pinta-aloista. Sokerijuurikasta korjattiin 59,8% ennustetuista pinta-aloista, ja sen sato oli 496,1 senttiä hehtaaril.

Näin ukrainalaiset lähteet kertovat asiasta

Ukrainalaisessa käsittelyssä korostetaan korjumisen mittakaavaa ja tuloksia alueittain. Esille tuodaan viljan ja õlikasvien kokonaismäärät, pääkulttuurien korjumise päättymist, piirkondlikke satoja sekä tööde jätkumist hilisemate kulttuuridega. Viralliset ennusteen vuoden 2026 koko sadosta esitetään tärkeänä maatalouden kansallisena tuloksena.

Näin kansainväliset lähteet kertovat asiasta

Kansainvälinen markkinakehys näkyy Maailmanpankin ennusteessa, jonka mukaan viljan hinnat nousevat vuonna 2026 14,1% ja vuonna 2027 ще 9,3%. Veisikat, kuivien ja kulutustõkete mõju hindadele peetakse eriti oluliseks põhjuseks, miks kõige rohkem kallineks muutub nisu. Veisikat mõjutavad nii Musta mere piirkonna kohustused kui ka kahjulikud ilmaolud ja tootmiskulude kasv.

Tausta

Ukraina 2026. aasta korju- ehk niiteperiood alkaa keskkuussa. Ministeerium Majanduse esialgsete hinnangute kohaselt on zernajne kasvude 2026. aasta kogusaagi oodatav 81–83 miljonit tonni, zarnaja osa 60–61 miljonit tonni. Zernajne tootmise prognoos vastab eelmise aasta näitajatele.