Ukrainan metallituotanto romahti elokuussa 2026 Venäjän iskujen vuoksi
Ukrainan teräs-, valurauda- ja valssituotanto laski jyrkästi elokuussa 2026 Venäjän tehostettua ohjusiskuja maan suurimpiin metallitehtaisiin. Elokuun tuotantomäärät olivat alan historian matalimpien joukossa, ja analyytikot varoittavat syyskuun olevan vielä huonompi kahden suurimman teräksenvalmistajan seisahtumisen myötä.
Pääkohdat
- Ukrainan metallialan yritykset tuottivat tammi–elokuussa 2026 terästä 4,3 miljoonaa tonnia (–12,5 % vuodentakaiseen verrattuna) ja valurautaa 4,35 miljoonaa tonnia (–14,8 %).
- Valssituotanto laski tammi–elokuussa 15,6 % vuodentakaisesta 3,59–3,6 miljoonaan tonniin.
- Elokuussa 2026 terästuotanto putosi 57,3 % heinäkuusta 277 000 tonniin, valurauta 65,6 % 257 100 tonniin ja valssit 57,4 % 269 500 tonniin.
- Zaporizhstal sai osuman venäläisestä ballistisesta ohjuksesta 11. elokuuta – kahdeksan työntekijää kuoli ja tehdas keskeytti toimintansa.
- ArcelorMittal Kryvyi Rih -tehtaaseen osui ohjus 15.–16. elokuuta yönä – kaksi kuoli ja 13 loukkaantui, tuotanto osittain pysäytettiin.
- Kametstalin metallitehdas Kamianskessa Dnipropetrovskin alueella iskettiin useilla ballistisilla ohjuksilla 4.–5. syyskuuta yönä, ja tehdas keskeytti tuotannon kokonaan.
- GMK Centerin analyytikon Andriy Tarasenkon mukaan elokuun terästuotanto oli historian matalimpien joukossa, huonompi vain huhti- ja joulukuussa 2022; syyskuun odotetaan olevan vielä heikompi.
Miksi tämä on tärkeää
Kahden Ukrainan suurimman teräksenvalmistajan – Zaporizhstalin ja ArcelorMittal Kryvyi Rihin – jouduttua keskeyttämään tai vähentämään tuotantoaan elokuussa 2026 venäläisten ohjusiskujen seurauksena ja Kametstalin iskettäessä syyskuun alussa koko maan metalliala on ajautunut syvään kriisiin. Elokuun tuotanto putosi yli 57 % edelliskuukaudesta ja oli analyytikkojen mukaan historian heikoimpien kuukausien joukossa. Suorien iskujen lisäksi ala kärsii ukrainalaisten satamien tehokkaasta saarrosta ja EU:n kaupan rajoituksista, kuten CBAM-mekanismista ja teräksen tuontikiintiöistä, mikä moninkertaistaa tuotantoshokin vaikutukset.
Mitä tapahtui
Ukrainan metallialan tuotanto romahti elokuussa 2026 Venäjän tehostettua ohjusiskuja alan suurimpiin tuotantolaitoksiin. Tammi–elokuussa 2026 terästuotanto oli 4,3 miljoonaa tonnia (–12,5 % vuodentakaisesta), valurautatuotanto 4,35 miljoonaa tonnia (–14,8 %) ja valssituotanto 3,59–3,6 miljoonaa tonnia (–15,6 %). Elokuussa terästuotanto putosi 57,3 % heinäkuusta 277 000 tonniin, valurauta 65,6 % 257 100 tonniin ja valssit 57,4 % 269 500 tonniin.
Tuotannon romahdus seurasi kolmea merkittävää iskua. Zaporizhstalia iskettiin 11. elokuuta ballistisella ohjuksella, jolloin kahdeksan työntekijää sai surmansa ja tehdas keskeytti toimintansa; isku vaurioitti energiainfrastruktuuria sekä pää- ja apuvalmistuskapasiteettia. ArcelorMittal Kryvyi Rih -tehtaaseen osui ohjus 15.–16. elokuuta yönä, jolloin kaksi ihmistä kuoli ja 13 työntekijää loukkaantui ja tuotanto keskeytettiin osittain. 4.–5. syyskuuta yönä useat ballistiset ohjukset iskivät Kametstalin metallitehtaaseen Kamianskessa Dnipropetrovskin alueella, vaurioittaen keskeisiä tuotantolaitoksia ja infrastruktuuria ja pakottaen tehtaan keskeyttämään toimintansa kokonaan. Kametstal kuuluu Metinvest-konserniin. Aineiston julkaisi Ukrmetalurgprom ja raportoi Ukrinform.
Missä uutisointi eroaa
Lähteet esittävät erisuuruisia lukuja elokuun 2026 tuotannon laskulle verrattuna heinäkuuhun. Useimpien lähteiden mukaan terästuotanto laski 57,3 %, valurauta 65,6 % ja valssit 57,4 %, mutta yksi lähde raportoi huomattavasti pienemmistä laskuista: teräs –39,4 %, valurauta –40,5 % ja valssit –29,6 %. Ero koskee vain kuukausivertailua; vuositason ja kahdeksan kuukauden vertailutiedot ovat yhteneväisiä.
Tausta
Vuonna 2025 ukrainalaiset metallurgit olivat onnistuneet lisäämään valssituotantoa 4,8 % ja valurautatuotantoa 11,2 % vuodentakaiseen verrattuna, vaikka terästuotanto laski 2,2 %, mikä viittaa elpymisen vauhtiin ennen vuoden 2026 romahdusta. Maaliskuu 2026 oli vuoden vahvin kuukausi: valurautatuotanto nousi 22,5 % ja terästuotanto 27,6 % vuodentakaisesta. Tämän jälkeen tuotanto laski tasaisesti kevään ja kesän aikana, ja heinäkuussa 2026 kirjattiin jo yli 30 %:n laskut teräs-, valurauta- ja valssituotannossa ennen elokuun syvempää romahdusta.